Śląskie: Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie 2020

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie to wielkie święto, pokazujące piękną tradycję i ogromny rozwój polskiego rolnictwa i polskiej wsi.

W niedzielę 6 września o godz.11:00 na Błoniach Jasnogórskich została odprawiona uroczysta Dożynkowa Msza Święta, w której uczestniczył Andrzej Duda Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Prezydent zwrócił się do rolników zgromadzonych pod  Jasnogórskim Szczytem oraz do wszystkich Polskich rolników dziękując za ich trud i ciężką pracę na roli i za to ,że w tych nawet najtrudniejszych momentach zapewniają Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. Podziękowania do rolników popłynęły również od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi -  Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który w swoim przemówieniu podkreślił, z jak wieloma problemami rolnicy musieli się mierzyć w roku 2020. Ale dzięki deszczom, które pojawiły się od maja „przyroda odrobiła” i rolnicy mogą dziś dziękować za obfite plony, które pozwolą zachować bezpieczeństwo żywnościowe zarówno dla Polski, jak i innym krajom.

W uroczystościach Dożynkowej Mszy Świętej uczestniczył Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który w swoim liście skierowanym do rolników z okazji dożynek dziękował rolnikom – „za umiłowanie polskiej ziemi, za pielęgnowanie dożynkowej tradycji”.

Święto Plonów, to czas i okazja do promowania polskiej wsi i rolnictwa, jej dorobku i dziedzictwa, w tym kulturowego. To możliwość pokazania efektów ciężkiej pracy wszystkich polskich rolników.

Częstochowa, dn. 06.09.2020
Opracowała: Katarzyna Kapica StIP12 i Leszek Znamierowski StIP12

Data wprowadzenia: 07.09.2020
Data ostatniej modyfikacji: 07.09.2020 11:08