Śląsk: Uroczystości XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich 2020

W dniu 05 i 06 września 2020 roku w Śląskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich uroczyście obchodzimy jedno z największych świąt Polskiego Rolnika i Wsi Polskiej.  Towarzyszą mu - XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie -największa w regionie śląskim i jedna z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku swój dorobek prezentuje tu kilkuset wystawców.  Kolorytu uroczystościom Jasnogórskim dodają Targi Sztuki Ludowej, Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Drobnego Inwentarza, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych.

Dnia 5 września 2020 r. uroczystego otwarcia wystawy, które miało miejsce na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. Zaproszonych gości powitał Marek Dziubek – Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, po czym nastąpiło wystąpienie J.E. Ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego – Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Po inauguracji zebrani goście zwiedzili wystawę, gdzie mogli nacieszyć się widokiem nowoczesnych maszyn i urządzeń a z łezką w oku  patrzyli na odchodzące w przeszłość wysłużone ciągniki, sieczkarnie, młocarnie, snopowiązałki czy korbą uruchamiane silniki Diesla.

Niezmiennie wielkim zainteresowaniem wszystkich uczestników Dożynek cieszą się pokazy i warsztaty Zagród Edukacyjnych Woj. Śląskiego – zwłaszcza dla najmłodszych.

Wielobarwny przemarsz w południowych godzinach oficjalnych gości i pozostałych uczestników na główną konferencję na Jasną Górę - do Auli Jana Pawła II  nastąpił w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa i Mażoretek.  

Konferencja w Auli Jana Pawła II  jest jednym z kluczowych punktów Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich. Po krótkim powitaniu gości przez Marka Dziubka Dyrektora ŚODR w Częstochowie uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym Zespołu Regionalnego „Istebna”.
Konferencję otworzył Marek Dziubek – Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, po czym nastąpiło:

  • odczytanie listu gratulacyjnego od Premiera Mateusza Morawieckiego przez Wiceministra Rolnictwa Szymona Giżyńskiego,
  • list od Prezydenta RP Pana Andrzej Dudy odczytała  dr Barbara Fedyszak-Radziejowska,
  • list od Marszałka województwa śląskiego odczytała Pani Beata Kocik, Wice przewodnicząca Rady  Śląskiego Sejmiku Wojewódzkiego.

W wystąpieniu J.E. Ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego – Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy przewijała się troska o stan polskiego rolnictwa i przywiązanie rolników do tradycyjnych wartości mottem której była fraza: „możemy mieć gospodarstwa ale nie będziemy mieć gospodarzy”.

Jednym z najważniejszych punktów konferencji było wystąpienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który „Politykę Rolną Rządu RP” wraz z informacją o dobrym stanie negocjacji o przyszłym budżecie na rolnictwo na lata 2021 -2027 przedstawił z uwzględnieniem najnowszych priorytetów nowego rozdania, podkreślając olbrzymi wkład i zasługi w zakresie dbałości o polską rację stanu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Wskazał także na pełne zaspokojenie potrzeb żywnościowych polskiego społeczeństwa w wysokiej jakości produkty i bezpieczną żywność rodzimego rolnictwa, z zagospodarowaniem nadwyżek poprzez eksport w coraz to nowsze terytoria na wielu kontynentach.

Pan Minister przedstawił również w swoim wystąpieniu losy polskiego rolnictwa i polskiego rolnika na przestrzeni ostatnich 100 lat akcentując wpływ poszczególnych ekip rządowych w tym targanym wojnami i olbrzymimi zmianami społeczno-gospodarczo-politycznymi okresie.

W auli miało miejsce wręczenie odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP, Pucharów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odznaczeń "Zasłużony dla rolnictwa" i "Zasłużony dla Województwa Śląskiego".

Podsumowano również finał wojewódzkiego konkursu AGROLIGA 2020 w woj. śląskim, finał wojewódzkiego konkursu "Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne" i "Najlepsze gospodarstwo ekologiczne" w woj. śląskim oraz wręczono nagrody laureatom konkursu "Najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo rolne Regionu Częstochowskiego" oraz wręczenie pucharów dla Hodowców Bydła.

Podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich można było zwiedzać m. in. targi pszczelarskie, nasienne, agroturystyczne, paszowe, kiermasze handlowe kwiatów i krzewów ozdobnych oraz wystawę drobnego inwentarza i ptaków ozdobnych. Wśród licznych stoisk nie mogło zabraknąć stoiska informacyjno-promocyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które jak zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem. Pracownicy Śląskiego Oddziału Regionalnego odpowiadali na liczne pytania naszych beneficjentów.

W dniu 5 września 2020r. na terenie miasta Częstochowy odbywał się konkurs „Mobilny Rolnik z ARiMR”, którego organizatorem był Śląski Oddział Regionalny ARiMR. Uczestnikami konkursu mogli zostać rolnicy  zarejestrowani w Rejestrze ewidencji producentów rolnych prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Celem Konkursu była promocja najnowszego narzędzia Agencji mobilnej aplikacji o nazwie Mobilna ARiMR.  Darmowa aplikacja została przygotowana  dla rolników w celu  usprawnienia  kontaktu Agencji z beneficjentem. Wręczenia nagród Laureatom dokonał Pan Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wygranej w konkursie zadecydowały sekundy. Najlepszy czas uzyskał Pan Paweł Rachwał tj. 35 minut 27  sekund, drugie miejsce zajął Pan Tomasz Dors z czasem 35 minut 54 sekundy, laureatem trzeciego miejsca jest Pan Bartłomiej Rachwał z czasem 45 minut 36 sekund.

Uroczystości XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich pozwalają rolnikom z całej Polski na spotkanie się, wymianę doświadczeń i poznania najnowszej oferty programowej PROW 2014-2020 oraz nadchodzącego rozdania PROW 2021-2027.

Częstochowa, dn. 05.09.2020
Opracował i zdjęcia wykonał: Leszek Znamierowski StIP12 i Katarzyna Kapica StIP

Data wprowadzenia: 07.09.2020
Data ostatniej modyfikacji: 07.09.2020 10:57