Lubuskie: "Jak przeciwdziałać skutkom suszy?"

Pod koniec września br. (23.09) w Lubuskim Oddziale Regionalnym ARiMR spotkali się przedstawiciele środowisk rolniczych województwa lubuskiego. Tematem przewodnim seminarium było przeciwdziałanie skutkom suszy.

Konferencja została zainicjowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W spotkaniu wziął udział wojewoda lubuski Władysław Dajczak, dyrektor Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR- Andrzej Rochmiński, prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Badawczego w Puławach, dr Jarosław Wiśniewski z  Ministerstwa Rolnictwa oraz inicjatorzy spotkania z ramienia KOWR- Małgorzata Gośniowska-Kola i Wojciech Kędzia.  

Podczas konferencji zastanawiano się przede wszystkim jak przeciwdziałać skutkom suszy, dyskutowano także o szacowaniu strat oraz o tzw. małej retencji. Spotkanie było okazją do wysłuchania potrzeb rolników, dyskusji o ewentualnych zmianach w systemie.  Lubuscy rolnicy podkreślali, że najważniejszym wyzwaniem będzie podejmowanie inwestycji i działań, które pozwolą na retencję wody. Wskazano również na potrzebę wprowadzenia zmian w ustawodawstwie. Dr Jarosław Wiśniewski przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa, podkreślił, że należy docierać do szczegółowych informacji dot. suszy, wzbogacać nimi system i rozwijać go w miarę dostępności środków budżetowych. Zaznaczył także, że dużą uwagę należy zwrócić na retencję.

 

 

 

Autor: Katarzyna Bykowska

Data wprowadzenia: 13.11.2020
Data ostatniej modyfikacji: 13.11.2020 00:48