Informacje publiczne zawarte w Biuletynie zorganizowane zostały w postaci baz danych, a ich udostępnianie odbywa się w oparciu o mechanizmy baz danych.

W lewej kolumnie zamieszczone zostało menu serwisu, podzielone tematycznie. Struktura menu zbudowana jest na zasadzie rozwijanego drzewa. Menu główne jest zawsze widoczne, bez względu na aktualnie przeglądane menu tematyczne Biuletynu Informacji Publicznej.

Moduł wyszukiwania to narzędzie pomocne w wyszukiwaniu przez Państwa infromacji, po wpisaniu w oknie wyszukiwarki kluczowego słowa i kliknięciu klawisza "SZUKAJ".
Po wykonaniu tej operacji pojawią się wyniki przeszukania bazy danych. Zostanie wskazane menu tematyczne, w którym znajduje się dana informacja, oraz odnośnik umożliwiający bezpośrednie przejście do rodziału danego menu.
Możliwa jest również zaawansowana forma wyszukiwania informacji, którą uruchamia się po kliknięciu w Wyszukiwanie zaawansowane. Dzięki tej opcji można wyszukiwać informacje zawarte w danej kategorii, a także opublikowane w określonym przedziale czasowym.

Pobieranie plików - w Biuletynie znajdują się również treści dołączone w postaci plików mozna do nich dotrzeć poprzez linki. Są to zazwyczaj dokumenty o dużej objętości oraz treści o specyficznym przeznaczeniu (np. wnioski do pobrania, druki, dzienniki ustaw). Po kliknięciu na link prowadzący do ukrytego pliku otwiera się okno pozwalające (zależnie od przeglądarki internetowej) pobranie pliku lub otworzenie go tylko do odczytu.

Kliknięcie na logo BIP umożliwia przejście na stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej administrowaną przez MSWIA, kliknięcie na logo ARiMR - przejście na stronę głównąarchiwum.arimr.gov.pl

Szybki powrót na stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej ARiMR z dowolnego menu tematycznego umożliwia kliknięcie na dolny odnośnik: strona główna

Aby cofnąć się o "krok w tył" należy użyć przycisku Powrót

Szybkie przejście z dolnej części strony na górną umożliwia przycisk do góry